SHARE

So less than 24 hours earlier, the Emmy 2016 took place. As was expected, Game of Thrones and Veep swept most of the awards in the categories in which they were nominated. There were a few surprises, however the big names dominated the proceedings.gotHere is a list of all the winners as well as the nominees

Outstanding Comedy Series

Veep • HBO • HBO Entertainment (WINNER)

Other Nominees were-

black-ish • ABC • ABC Studios

Master Of None • Netflix • Universal Television, Oh Brudder Productions, Alan Yang Productions,
Fremulon Productions, 3 Arts Entertainment

Modern Family • ABC • Picador Productions and Steven Levitan Productions in association with
20th Century Fox Television

Silicon Valley • HBO • HBO Entertainment in association with Judgemental Films, Alec Berg and 3
Arts Entertainment

Transparent • Amazon • Amazon Studios

Unbreakable Kimmy Schmidt • Netflix • Universal Television, Little Stranger, Inc., 3 Arts
Entertainment and Bevel Gears for Netflix

Outstanding Drama Series

Game Of Thrones • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 (WINNER)
Television and Startling Television

Other Nominees

The Americans • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX Productions

Better Call Saul • AMC • Sony Pictures Television / Gran Via Productions

Downton Abbey • PBS • A Carnival Films/MASTERPIECE co-production in association with
NBCUniversal

Homeland • Showtime • SHOWTIME Presents, Fox 21 Television Studios, Teakwood Lane
Productions, Cherry Pie Productions, Keshet

House Of Cards • Netflix • Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in association
with Media Rights Capital for Netflix

Mr. Robot • USA • USA Network in association with Universal Cable Productions and Anonymous
Content

Outstanding Limited Series

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX Productions (WINNER)

Other nominees-

American Crime • ABC • ABC Studios

Fargo • FX Networks • MGM Television, FX Productions

The Night Manager • AMC • Ink Factory

Roots • HISTORY • An A+E Studios Production in association with Marc Toberoff Productions and
The Wolper Organization

Outstanding Television Movie

Sherlock: The Abominable Bride (Masterpiece) • PBS • Hartswood Films for BBC One in (WINNER)
co-production with MASTERPIECE

Other nominees-

All The Way • HBO • HBO Films in association with Amblin Television, Tale Told Productions,
Moonshot Entertainment and Everyman Pictures

Confirmation • HBO • HBO Films in association with Groundswell Productions and Simpson Street
Productions

Luther • BBC America • A BBC America and BBC In-House Drama Production co-production

A Very Murray Christmas • Netflix • American Zoetrope, South Beach Productions, Devoted
Productions, JAX Media and Netflix

Outstanding Lead Actor In A Comedy Series

Transparent • Amazon • Amazon Studios (WINNER)
Jeffrey Tambor as Maura Pfefferman

Other nominees-

black-ish • ABC • ABC Studios
Anthony Anderson as Andre Johnson

The Last Man On Earth • FOX • 20th Century Fox Television
Will Forte as Phil Miller

Master Of None • Netflix • Universal Television, Oh Brudder Productions, Alan Yang Productions,
Fremulon Productions, 3 Arts Entertainment
Aziz Ansari as Dev

Shameless • Showtime • SHOWTIME Presents, John Wells Productions, Warner Bros. Television
William H. Macy as Frank Gallagher

Silicon Valley • HBO • HBO Entertainment in association with Judgemental Films, Alec Berg and 3
Arts Entertainment
Thomas Middleditch as Richard

Outstanding Lead Actor In A Drama Series

Mr. Robot • USA • USA Network in association with Universal Cable Productions and Anonymous (WINNER)- Rami Malek as Elliot

Other nominees-

The Americans • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX Productions
Matthew Rhys as Philip Jennings

Better Call Saul • AMC • Sony Pictures Television / Gran Via Productions
Bob Odenkirk as Jimmy McGill

Bloodline • Netflix • Sony Pictures Television in association with KZK Productions for Netflix
Kyle Chandler as John Rayburn

House Of Cards • Netflix • Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in association
with Media Rights Capital for Netflix
Kevin Spacey as Francis Underwood

Ray Donovan • Showtime • SHOWTIME Presents, The Mark Gordon Company, David Hollander
Productions
Liev Schreiber as Ray Donovan

Outstanding Lead Actor In A Limited Series Or Movie

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX Productions (WINNER)
Courtney B. Vance as Johnnie Cochran

Other nominees-

All The Way • HBO • HBO Films in association with Amblin Television, Tale Told Productions, Moonshot Entertainment and Everyman Pictures
Bryan Cranston as Lyndon B. Johnson

Luther • BBC America • A BBC America and BBC In-House Drama Production co-production
Idris Elba as DCI John Luther

The Night Manager • AMC • Ink Factory
Tom Hiddleston as Jonathan Pine

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX
Productions
Cuba Gooding, Jr. as O.J. Simpson

Sherlock: The Abominable Bride (Masterpiece) • PBS • Hartswood Films for BBC One in co-production with MASTERPIECE
Benedict Cumberbatch as Sherlock Holmes

Outstanding Lead Actress In A Comedy Series

Veep • HBO • HBO Entertainment (WINNER)
Julia Louis-Dreyfus as Selina Meyer

Other nominees-

black-ish • ABC • ABC Studios
Tracee Ellis Ross as Rainbow Johnson

Getting On • HBO • HBO Entertainment in association with Anima Sola Productions and BBC
Worldwide Productions
Laurie Metcalf as Dr. Jenna James

Grace And Frankie • Netflix • Skydance Productions for Netflix
Lily Tomlin as Frankie

Inside Amy Schumer • Comedy Central • JAX Media
Amy Schumer as Amy

Unbreakable Kimmy Schmidt • Netflix • Universal Television, Little Stranger, Inc., 3 Arts
Entertainment and Bevel Gears for Netflix
Ellie Kemper as Kimmy Schmidt

Outstanding Lead Actress In A Drama Series

Orphan Black • BBC America • Temple Street Productions in association with BBC America and Bell Media’s SPACE (WINNER)
Tatiana Maslany as Sarah, Alison, Cosima, Helena, Rachel, M.K., Krystal

Other nominees-

The Americans • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX Productions
Keri Russell as Elizabeth Jennings

Empire • FOX • Imagine Entertainment in association with 20th Century Fox Television
Taraji P. Henson as Cookie Lyon

Homeland • Showtime • SHOWTIME Presents, Fox 21 Television Studios, Teakwood Lane
Productions, Cherry Pie Productions, Keshet
Claire Danes as Carrie Mathison

House Of Cards • Netflix • Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in association
with Media Rights Capital for Netflix
Robin Wright as Claire Underwood

How To Get Away With Murder • ABC • ABC Studios
Viola Davis as Annalise Keating

Outstanding Lead Actress In A Limited Series Or Movie

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX (WINNER)
Productions
Sarah Paulson as Marcia Clark

Other nominees-

American Crime • ABC • ABC Studios
Felicity Huffman as Leslie Graham

American Crime • ABC • ABC Studios
Lili Taylor as Anne Blaine

Confirmation • HBO • HBO Films in association with Groundswell Productions and Simpson Street
Productions
Kerry Washington as Anita Hill

Fargo • FX Networks • MGM Television, FX Productions
Kirsten Dunst as Peggy Blumquist

Lady Day at Emerson’s Bar & Grill • HBO • HBO Entertainment in association with Nutthouse
Moving Pictures Company and Two Hands Entertainment
Audra McDonald as Billie Holiday

Outstanding Supporting Actor In A Comedy Series

Baskets • FX Networks • FX Productions (WINNER)
Louie Anderson as Christine Baskets

Other nominees-

Brooklyn Nine-Nine • FOX • Universal Television, Fremulon, Dr. Goor Productions and 3 Arts Entertainment
Andre Braugher as Captain Ray Holt

Key & Peele • Comedy Central • Cindylou, Monkeypaw Productions, Martel & Roberts Productions, Principato-Young Entertainment, Central Productions
Keegan-Michael Key as Various characters

Modern Family • ABC • Picador Productions and Steven Levitan Productions in association with
20th Century Fox Television
Ty Burrell as Phil Dunphy

Unbreakable Kimmy Schmidt • Netflix • Universal Television, Little Stranger, Inc., 3 Arts Entertainment and Bevel Gears for Netflix
Tituss Burgess as Titus Andromedon

Veep • HBO • HBO Entertainment
Tony Hale as Gary Walsh

Veep • HBO • HBO Entertainment
Matt Walsh as Mike McLintock

Outstanding Supporting Actor In A Drama Series

Bloodline • Netflix • Sony Pictures Television in association with KZK Productions for Netflix (WINNER)
Ben Mendelsohn as Danny Rayburn

Other nominees-

Better Call Saul • AMC • Sony Pictures Television / Gran Via Productions
Jonathan Banks as Mike Ehrmantraut

Game Of Thrones • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; Television 360 and Startling Television
Peter Dinklage as Tyrion Lannister

Game Of Thrones • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; Television 360 and Startling Television
Kit Harington as Jon Snow

House Of Cards • Netflix • Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in association with Media Rights Capital for Netflix
Michael Kelly as Doug Stamper

Ray Donovan • Showtime • SHOWTIME Presents, The Mark Gordon Company, David Hollander Productions
Jon Voight as Mickey Donovan

Outstanding Supporting Actor In A Limited Series Or Movie

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX (WINNER)
Productions
Sterling K. Brown as Christopher Darden

Other nominees-

Fargo • FX Networks • MGM Television, FX Productions
Jesse Plemons as Ed Blumquist

Fargo • FX Networks • MGM Television, FX Productions
Bokeem Woodbine as Mike Milligan

The Night Manager • AMC • Ink Factory
Hugh Laurie as Richard Roper

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX
Productions
David Schwimmer as Robert Kardashian

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX
Productions
John Travolta as Robert Shapiro

Outstanding Supporting Actress In A Comedy Series

Saturday Night Live • NBC • SNL Studios in association with Universal Television and Broadway Video (WINNER)
Kate McKinnon as Various characters

Other nominees-

Getting On • HBO • HBO Entertainment in association with Anima Sola Productions and BBC
Worldwide Productions
Niecy Nash as Didi Ortley

Mom • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc. in association with Warner Bros. Television
Allison Janney as Bonnie

Transparent • Amazon • Amazon Studios
Judith Light as Shelly Pfefferman

Transparent • Amazon • Amazon Studios
Gaby Hoffmann as Ali Pfefferman

Veep • HBO • HBO Entertainment
Anna Chlumsky as Amy Brookheimer

Outstanding Supporting Actress In A Drama Series

Downton Abbey • PBS • A Carnival Films/MASTERPIECE co-production in association with (WINNER)
NBCUniversal
Maggie Smith as Violet, Dowager Countess of Grantham

Other nominees-

The Affair • Showtime • SHOWTIME Presents, Higlewater, Sheleg
Maura Tierney as Helen Solloway

Game Of Thrones • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360
Television and Startling Television
Lena Headey as Cersei Lannister

Game Of Thrones • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360
Television and Startling Television
Emilia Clarke as Daenerys Targaryen

Game Of Thrones • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360
Television and Startling Television
Maisie Williams as Arya Stark

UnREAL • Lifetime • A+E Studios
Constance Zimmer as Quinn King

Outstanding Supporting Actress In A Limited Series Or Movie

American Crime • ABC • ABC Studios (WINNER)
Regina King as Terri Lacroix

Other nominees-

All The Way • HBO • HBO Films in association with Amblin Television, Tale Told Productions,
Moonshot Entertainment and Everyman Pictures
Melissa Leo as Lady Bird Johnson

American Horror Story: Hotel • FX Networks • 20th Century Fox Television, FX Productions
Sarah Paulson as Hypodermic Sally / Billie Dean Howard

American Horror Story: Hotel • FX Networks • 20th Century Fox Television, FX Productions
Kathy Bates as Iris

Fargo • FX Networks • MGM Television, FX Productions
Jean Smart as Floyd Gerhardt

The Night Manager • AMC • Ink Factory
Olivia Colman as Angela Burr

Outstanding Variety Talk Series

Last Week Tonight With John Oliver • HBO • HBO Entertainment in association with Sixteen String (WINNER)
Jack Productions and Avalon Television

Other nominees-

Comedians In Cars Getting Coffee • Crackle • Embassy Row / Sony Pictures Television

Jimmy Kimmel Live • ABC • ABC Studios in association with Jackhole Industries, Inc.

The Late Late Show With James Corden • CBS • A Fulwell 73 production in association with CBS
Broadcasting, Inc.

Real Time With Bill Maher • HBO • HBO Entertainment in association with Bill Maher Productions
and Brad Grey Television

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon • NBC • Universal Television and Broadway Video

Outstanding Variety Sketch Series

Key & Peele • Comedy Central • Cindylou, Monkeypaw Productions, Martel & Roberts Productions, (WINNER)
Principato-Young Entertainment, Central Productions

Other nominees-

Documentary Now! • IFC • Broadway Video for IFC

Drunk History • Comedy Central • Gary Sanchez Productions

Inside Amy Schumer • Comedy Central • JAX Media

Portlandia • IFC • Broadway Video for IFC

Saturday Night Live • NBC • SNL Studios in association with Universal Television and Broadway Video

Outstanding Reality-Competition Program

The Voice • NBC • MGM Television, Talpa Media USA, Inc. and Warner Horizon Television (WINNER)
John De Mol, Executive Producer
Mark Burnett, Executive Producer
Audrey Morrissey, Executive Producer
Jay Bienstock, Executive Producer
Lee Metzger, Executive Producer
Chad Hines, Executive Producer
Kyra Thompson, Co-Executive Producer
Amanda Zucker, Co-Executive Producer
Mike Yurchuk, Co-Executive Producer
Anthea Bhargava, Supervising Producer
Keith Dinielli, Supervising Producer
May Johnson, Supervising Producer
Clyde Lieberman, Supervising Producer
Teddy Valenti, Supervising Producer
Ashley Baumann-Sylvester, Senior Producer
Kyley Tucker, Senior Producer
Carson Daly, Producer
Barton Kimball, Producer
Michelle McNulty, Producer
Brittany Martin Porter, Producer

Other nominees-

The Amazing Race • CBS • World Race Productions, Inc.
Bertram van Munster, Executive Producer
Elise Doganieri, Executive Producer
Jerry Bruckheimer, Executive Producer
Jonathan Littman, Executive Producer
Mark Vertullo, Executive Producer
Matt Schmidt, Co-Executive Producer
Patrick Cariaga, Co-Executive Producer
Phil Keoghan, Co-Executive Producer
Dan Coffie, Co-Executive Producer
Darren Bunkley, Supervising Producer
Neil Jahss, Supervising Producer
Micheal DiMaggio, Supervising Producer
Chad Baron, Senior Producer
Ady Ryf, Senior Producer

American Ninja Warrior • NBC • A. Smith & Co. Productions in association with Esquire Network
Arthur Smith, Executive Producer
Kent Weed, Executive Producer
Anthony Storm, Executive Producer
Brian Richardson, Executive Producer
Kristen Stabile, Co-Executive Producer
Royce Toni, Supervising Producer
J.D. Pruess, Supervising Producer
David Markus, Supervising Producer
John Gunn, Supervising Producer
D. Max Poris, Supervising Producer
Matt Silverbug, Supervising Producer
Briana Vowels, Supervising Producer
Mason Funk, Supervising Producer

Dancing With The Stars • ABC • BBC Worldwide Productions
Rob Wade, Executive Producer
Ashley Edens-Shaffer, Executive Producer
Joe Sungkur, Executive Producer
Angela Castro, Co-Executive Producer
Daniel Martin, Co-Executive Producer
Deena Katz, Co-Executive Producer
Tara West-Margolis, Supervising Producer
Stacey Thomas-Muir, Supervising Producer
Peter Hebri, Senior Producer
Megan Wade, Producer
Shelby Wagner, Producer
Chelsea Low, Producer
Yasmin Rawji, Producer

Project Runway • Lifetime • The Weinstein Company, Bunim/Murray Productions and Full Picture
Entertainment for Lifetime
Harvey Weinstein, Executive Producer
Bob Weinstein, Executive Producer
Jonathan Murray, Executive Producer
Sara Rea, Executive Producer
Heidi Klum, Executive Producer
Jane Cha, Executive Producer
Desiree Gruber, Executive Producer
Eli Lehrer, Executive Producer
Mary Donahue, Executive Producer
David Hillman, Executive Producer
Patrick Reardon, Executive Producer
Barbara Schneeweiss, Executive Producer
Gil Goldschein, Co-Executive Producer
Teri Weideman, Co-Executive Producer
Cosmo De Ceglie, Supervising Producer
Sue Kinkead, Supervising Producer
Sasha Alpert, Producer
Tim Gunn, Producer

Top Chef • Bravo • Magical Elves
Dan Cutforth, Executive Producer
Jane Lipsitz, Executive Producer
Doneen Arquines, Executive Producer
Tara Siener, Executive Producer
Casey Kriley, Executive Producer
Padma Lakshmi, Executive Producer
Tom Colicchio, Executive Producer
Erica Ross, Co-Executive Producer
Patrick Schmedeman, Co-Executive Producer
Wade Sheeler, Co-Executive Producer
Ellie Carbajal, Supervising Producer
Blake Davis, Supervising Producer
Justin Rae Barnes, Supervising Producer
Daniel Calin, Supervising Producer
Shannon Callaghan, Senior Producer

Outstanding Writing For A Comedy Series

Master Of None • Parents • Netflix • Universal Television, Oh Brudder Productions, Alan Yang (WINNER)
Productions, Fremulon Productions, 3 Arts Entertainment
Aziz Ansari, Written by
Alan Yang, Written by

Other nominees-

Catastrophe • Episode 1 • Amazon • Amazon Studios / Avalon Television
Rob Delaney, Written by
Sharon Horgan, Written by

Silicon Valley • Founder Friendly • HBO • HBO Entertainment in association with Judgemental
Films, Alec Berg and 3 Arts Entertainment
Dan O’Keefe, Written by

Silicon Valley • The Uptick • HBO • HBO Entertainment in association with Judgemental Films, Alec
Berg and 3 Arts Entertainment
Alec Berg, Written by

Veep • Morning After • HBO • HBO Entertainment
David Mandel, Written by

Veep • Mother • HBO • HBO Entertainment
Alex Gregory, Written by
Peter Huyck, Written by

Outstanding Writing For A Drama Series

Game Of Thrones • Battle Of The Bastards • HBO • HBO Entertainment in association with (WINNER)
Bighead, Littlehead; Television 360 and Startling Television
David Benioff, Written by
D.B. Weiss, Written by

Other nominees-

The Americans • Persona Non Grata • FX Networks • Fox 21 Television Studios, FX Productions
Joel Fields, Written by
Joe Weisberg, Written by

Downton Abbey • Episode 8 • PBS • A Carnival Films/MASTERPIECE co-production in association
with NBCUniversal
Julian Fellowes, Written by

The Good Wife • End • CBS • Eye Productions in association with Scott Free Productions and King
Size Productions
Robert King, Written by
Michelle King, Written by

Mr. Robot • eps1.0_hellofriend.mov (Pilot) • USA • USA Network in association with Universal
Cable Productions and Anonymous Content
Sam Esmail, Written by

UnREAL • Return • Lifetime • A+E Studios
Marti Noxon, Written by
Sarah Gertrude Shapiro, Written by

Outstanding Writing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • Marcia, Marcia, Marcia • FX Networks • Fox 21 (WINNER)
Television Studios, FX Productions
D.V. DeVincentis, Written by

Other nominees-

Fargo • Loplop • FX Networks • MGM Television, FX Productions
Bob DeLaurentis, Written by

Fargo • Palindrome • FX Networks • MGM Television, FX Productions
Noah Hawley, Written by

The Night Manager • AMC • Ink Factory
David Farr, Written by

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • From The Ashes Of Tragedy • FX Networks •
Fox 21 Television Studios, FX Productions
Scott Alexander, Written by
Larry Karaszewski, Written by

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • The Race Card • FX Networks • Fox 21
Television Studios, FX Productions
Joe Robert Cole, Written by

Outstanding Directing For A Comedy Series

Master Of None • Parents • Netflix • Universal Television, Oh Brudder Productions, Alan Yang (WINNER)
Productions, Fremulon Productions, 3 Arts Entertainment
Aziz Ansari, Directed by

Other nominees-

Silicon Valley • Daily Active Users • HBO • HBO Entertainment in association with Judgemental
Films, Alec Berg and 3 Arts Entertainment
Alec Berg, Directed by

Silicon Valley • Founder Friendly • HBO • HBO Entertainment in association with Judgemental
Films, Alec Berg and 3 Arts Entertainment
Mike Judge, Directed by

Outstanding Directing For A Drama Series

Game Of Thrones • Battle Of The Bastards • HBO • HBO Entertainment in association with (WINNER)
Bighead, Littlehead; Television 360 and Startling Television
Miguel Sapochnik, Directed by

Other nominees-

Downton Abbey • Episode 9 • PBS • A Carnival Films/MASTERPIECE co-production in association
with NBCUniversal
Michael Engler, Directed by

Game Of Thrones • The Door • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead;
Television 360 and Startling Television
Jack Bender, Directed by

Homeland • The Tradition Of Hospitality • Showtime • SHOWTIME Presents, Fox 21 Television
Studios, Teakwood Lane Productions, Cherry Pie Productions, Keshet
Lesli Linka Glatter, Directed by

The Knick • This Is All We Are • Cinemax • Cinemax Entertainment in association with Ambeg
Screen Products, Anonymous Content and Extension 765
Steven Soderbergh, Directed by

Ray Donovan • Exsuscito • Showtime • SHOWTIME Presents, The Mark Gordon Company, David
Hollander Productions
David Hollander, Directed by

Outstanding Directing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special

The Night Manager • AMC • Ink Factory (WINNER)
Susanne Bier, Directed by

Other nominees-

All The Way • HBO • HBO Films in association with Amblin Television, Tale Told Productions,
Moonshot Entertainment and Everyman Pictures
Jay Roach, Directed by

Fargo • Before The Law • FX Networks • MGM Television, FX Productions
Noah Hawley, Directed by

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • From The Ashes Of Tragedy • FX Networks •
Fox 21 Television Studios, FX Productions
Ryan Murphy, Directed by

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • Manna From Heaven • FX Networks • Fox 21
Television Studios, FX Productions
Anthony Hemingway, Directed by

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story • The Race Card • FX Networks • Fox 21
Television Studios, FX Productions
John Singleton, Directed by

Outstanding Directing For A Variety Special

Grease: Live • FOX • Paramount Television (WINNER)
Thomas Kail, Directed by
Alex Rudzinski, Live Television Direction by

Other nominees-

Adele Live In New York City • NBC • Melted Stone Ltd., Broadway Video, Universal Television
Beth McCarthy-Miller, Directed by

Amy Schumer: Live At The Apollo • HBO • HBO Entertainment in association with JAX Media
Chris Rock, Directed by

58th Grammy Awards • CBS • AEG Ehrlich
Louis J. Horvitz, Directed by

The Kennedy Center Honors • CBS • White Cherry Entertainment
Glenn Weiss, Directed by

Lemonade • HBO • HBO Entertainment in association with Parkwood Entertainment
Kahlil Joseph, Directed by
Beyoncé Knowles Carter, Directed by

Outstanding Writing For A Variety Special

Patton Oswalt: Talking For Clapping • Netflix • Generate (WINNER)
Patton Oswalt, Written by

Other nominees-

Amy Schumer: Live At The Apollo • HBO • HBO Entertainment in association with JAX Media
Amy Schumer, Written by

John Mulaney: The Comeback Kid • Netflix • Irwin Entertainment
John Mulaney, Written by

Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted • HBO • HBO Entertainment in association with Funny or Die
Tig Notaro, Written by

SO are you satisfied with the winners? Do let us know in the comments section below

SHARE

LEAVE A REPLY